Hollanda Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dünyanın her yerinden çok sayıda kişi Hollanda çalışma vizesi alıp orada çalışmak için başvuru yapmaktadır. Doğru bir şekilde başvuruların yapılması çalışma vizesi almak için son derece önemlidir. Bu yazımızda Hollanda çalışma vizesi almak için gerekli evraklar konusunu ele alıyoruz.

Hollanda, Konya kadar yüzölçümü ve İstanbul kadar nüfusu ile, özellikle sahip olduğu yüzölçümüne göre yaptığı ihracat düşünüldüğünde, ihracatın çok üst seviyede olduğu Avrupa’nın büyük ekonomilerinin başında geliyor.

Böylesine devasa ve dinamik bir ekonomik sistem için sürekli olarak profesyonel çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ülke içerisinde eğitim sistemi devamlı yeni kişileri yetiştirirken yurtdışından gelen kişilere de alan açmaktadır.

Dünyanın her yerinden çok sayıda kişi Hollanda çalışma vizesi alıp orada çalışmak için başvuru yapmaktadır. Doğru bir şekilde başvuruların yapılması çalışma vizesi almak için son derece önemlidir. Bu yazımızda Hollanda çalışma vizesi almak için gerekli evraklar konusunu ele alıyoruz.

 

Ücretli İşe Girecek Kişiler İçin Gerekli Evraklar

Hollanda’ya çalışmaya gidecek olan kişiler genellikle daha ülkemizdeyken iş anlaşmalarını gerçekleştiriyorlar. Hollanda’ya ulaştıkları anda çalışacakları şirketler ve pozisyonlar belli olmuş oluyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda başvurular çok daha kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlanıyor. Çalışanlar henüz iş sözleşmelerini imzalamamışlarsa şirketin daveti ile Hollanda’ya gidip iş görüşmelerini yapabilirler. Eğer görüşmeler olumlu sonuçlanırsa Hollanda çalışma vizesi için başvuru Hollanda’da yapılabilecektir. İş görüşmeleri online olarak yapılıp olumlu sonuçlanırsa ülkemizden de başvurular gerçekleşebilir.

Başvuru sırasında kişilerin;

 • Pasaport ve fotokopisi,
 • Mezuniyet Diploması,
 • CV
 • Başvuru formu,
 • 2 adet fotoğraf,
 • İş sözleşmesinin fotokopisini hazır etmesi gerekiyor.

 

Pasaportların oturum izni vizesinin bitiş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru formunda yer alan tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması şarttır. Bazı bilgiler işe girilen şirketten öğrenilebilir.

Serbest İşte Çalışmayı Düşünen Kişiler İçin Gerekli Evraklar

Hollanda’da herhangi bir kurum ya da firmadan davet almadan ülkeye gitmek ve orada serbest bir şekilde çalışmak isteyen kişilerin bazı belgeleri hazır etmesi gerekmektedir. Serbest çalışma için Hollanda çalışma vizesi alacak olan kişilerin ücretli işte talep edilen yukarıda belirtilen belgelere ek olarak;

 • Şirketin geçmiş tecrübeleri veya projeleri
 • Ticaret oda kaydı,
 • Şirketler için ruhsatname,
 • İşletme planının 2 adet fotokopisi,
 • Şirketin satış yapacağı ürünler hakkında bilgiler,
 • Daha önce yurtdışında kurulmuş bir iş varsa bu işe dair kar ve zarar bilançosu,
 • Şirketin kuruluş belgeleri,
 • Hali hazırda imzalanmış olan iş sözleşmeleri varsa bunların fotokopileri başvurular sırasında sunulmalıdır.

 

İş İçin Giden Kişilerin Oturma İzni Alması Şart Mı?

Hollanda’da özellikle IT alanında işe alımlar had safhada olup, bir start-up veya projesi olanlara da ciddi fırsatlar sunulmaktadır.

Hollanda’ya iş amaçlı gidecek olan kişilerin işten arta kalan zamanlarında yaşamını Hollanda’da geçirmesi sebebiyle Hollanda çalışma vizesi yanı sıra oturma izni de almaları gerekmektedir. Oturma izninin alınması için gerekli olan belgelerin tamamı hazırlanır ve onun için de başvurular yapılır. Kişilerin hali hazırda bir iş anlaşması varsa oturum izni almaları son derece kolay olacaktır. Davet eden firmalar ya da kurumların olması da süreci hızlandırır ve onay ihtimalini arttırır.