Almanya Hollanda Bulgaristan’da Şirket Kurmanın Karşılaştırılması

Mehmet Akif Özmen | Yeminli Mali Müşavir | Kurucu, CEO

Yurt dışında şirket kurmak, girişimciler için büyük fırsatlar sunarken aynı zamanda bir dizi zorluğu da beraberinde getirir. Almanya, Hollanda ve Bulgaristan, sundukları avantajlar ve cazip iş ortamları ile Avrupa’da şirket kurmayı düşünen girişimcilerin radarında olan üç önemli ülke. Ancak bu ülkelerde iş kurmadan önce, vergi oranlarından yasal düzenlemelere, kültürel farklardan pazar dinamiklerine kadar pek çok faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Almanya, Hollanda veya Bulgaristan’da şirket kurma kararı alırken nelere, hangi kriterlere dikkat etmeli ve kararı alırken hangi avantajları aramalıyız? Bazen tek bir avantaj hepsine yeterken, bazen de avantajları sürece yayıp birkaç tanesini birlikte değerlendirerek karar vermek daha doğru olacaktır.

Bu makalede, Almanya, Hollanda ve Bulgaristan’da şirket kurma sürecinde dikkate almanız gereken pratik bilgileri ve stratejileri ele alacağız, böylece işinizi uluslararası arenada sağlam temeller üzerine inşa edebilirsiniz.

Yatırım Kararı Alırken Karşılaştırmalı Uygulama Örneği

Karşılaştırmalı Vergi Oranları

Kurumlar vergisi bağlamında değerlendirildiğinde %10 ile Bulgaristan avantajlıdır. Hollanda’da vergi oranları kazanç üzerinden 200.000 Euro’ya kadar %15 ve sonrasında %25’e kadar artış göstermektedir. Almanya’da hem yerel hem de merkezi vergiler toplamda %30 – 40 aralığında seyretmektedir.

Eğer vergi oranları sizin için önemli fakat şirket merkezinizin hangi ülkede olacağı önemli değilse Bulgaristan, Hollanda ve Romanya size uygun olabilir.

Görüşmelerde Dil Seçeneği

Hollanda’da İngilizce iletişim kurmak daha kolaydır. Almanya’da ise Almanca bilmeniz önceliklidir. Bulgaristan’da mutlaka bir Bulgar Türkü bulup işlerinizi yürütme fırsatı bulabilirsiniz.

Faturalandırma ve Lojistik Alternatifler

Müşterilerinizin yoğun olduğu bölgeler sizin odağınızı belirlese de bazen önemsiz olabilmektedir. Herhangi bir malı Türkiye’den Singapur’a gönderip, faturanızı Hollanda veya Almanya’dan kesebilirsiniz.

Bazen müşterilerinizin yoğun olduğu yerden hammadde alıp, gümrük bölgesinde işleyip, gümrüksüz farklı ülkelere gönderebilirsiniz. Katma değer yaratarak gücünüzü arttırırsınız.

Bazen de Bulgaristan’da bir depoya malı aktarıp, Schengen bölgesinde gümrük ödemeden Avrupa Birliği malı olarak dolaştırabilirsiniz.

Oturum Sahibi Yöneticiler ve Ortaklar

Şirket kurarken en zor ve titiz işleyen aşama şirketinize ait bir banka hesabının açılmasıdır. Ortak veya yöneticiler o ülkede oturum sahibi iseler şirket banka hesabının açılışında sorun yaşanmadığına şahit olmaktayız. Vergi dairesi, özellikle Almanya’da bu konuya çok dikkat etmektedir.

Bulgaristan’da oturum almak için 5 çalışana sahip olmanız gerekmektedir. Almanya’da veya Hollanda’da yatırımcı vizesi ile 3 çalışan istihdam ederek bu imkanları sonraki süreçlerde elde edebilirsiniz.

Lojistik Yönetilebilirlik

Lojistik merkezinizin konumu çok defa size avantaj sağlar. Maliyetler açısından Bulgaristan kulağa hoş gelmektedir.

Sektörlere Göre Avantajlı Ülkeler

Yazılımcılar için Estonya ve Hollanda hem vergi oranları hem de teşvikler açısından daha uygun olacaktır.

Üretim firmaları için Almanya, yönetim kolaylığı açısından ise Hollanda merkez olabilir. Emlak yatırımları için Hollanda ve Karadağ ülkeleri daha uygun fırsatlar sunuyor. Hastane ve sağlık yatırımları için İngiltere ve Almanya önemli bir merkezdir.

Okuma Tavsiyesi

Avrupa’da şirket kurarken girişimcilerin yaptığı büyük hataları bir uzmanın yaşanmış tecrübelerinden okumak ister misiniz? Bu makaleyi keşfedin!