Şirket Kuracak veya Çalışacaklar İçin Almanya İş Kültürü

Mehmet Akif Özmen | MHR & Partners Yönetim Kurulu Başkanı

Almanya, cazip iş fırsatlarıyla yabancı girişimcilerin ve yeteneklerin en çok tercih ettikleri ülkelerin başında geliyor. Almanya’da şirket kurmak, yatırım yapmak, bir Alman şirketinde çalışmak ve Almanya’da yaşamak isteyen kişilerin öncelikli olarak bilmesi gereken husus Alman iş kültürüdür. Alman iş dünyasına hızlı uyum sağlamak, başarılı sonuçlar almak ve güvenli bir iletişim ve etkileşim içinde olmak için Alman iş kültürünü yakından tanımak son derece önemlidir. Bu yazıda özellikle Almanya’da şirket kurmak, yatırım yapmak veya bir şirkette çalışmak isteyen kişilere Alman iş kültürünün en belirgin özelliklerini ele alıyoruz.

Alman iş kültürü, dakiklik, verimlilik, iş disiplini ve kesinlik konularına verdiği güçlü vurguyla bilinir. Toplantılar ve müzakereler genellikle resmidir, ayrıntılara odaklanır ve iyi organize edilmiştir. Açık ve doğrudan iletişim tercih edilir. Karar verme süreçleri fikir birliği arayışlarından dolayı yavaş olabilir. İş – yaşam dengesini korumaya özen gösterilir. İş yaşamında hiyerarşiye saygı duyulur ve iş ciddiye alınır. İnsan onuruna saygı, adalet, sadakat, kalite, profesyonellik, güvenilirlik ve şeffaflık iş yaşamında gösterilmesi gereken temel Alman değerleridir. Genel olarak, Alman iş zihniyetinde, müzakereler adil bir şekilde yürütülür, anlaşmaların son dakikada değiştirilmesine veya bozulmasına nadir rastlanır. Etik, tıpkı kurumsal sosyal sorumluluk gibi günlük Alman iş uygulamalarının merkezinde yer alır. Şimdi Alman iş kültürünün karakteristik özelliklerine daha yakından bakalım.

Alman İş Kültürünün Temel Özellikleri Nelerdir?

Dakiklik: Alman iş kültüründe dakik olmak son derece önemlidir. Randevu ve toplantılara geç kalmak saygısızlık olarak görülür. İşe veya bir iş toplantısına geç kalacağınızı düşünüyorsanız görüşeceğiniz kişiye önceden haber vermek için erkenden arayın. Randevularda gerçekleşebilecek herhangi bir değişikliği, minimum bir gün öncesinden haber vermeniz gerekir.

Almanya’da dakiklik, güvenilirliğin bir işaretidir ve bir kez bile geç kalırsanız sert bir şekilde yargılanabilirsiniz. Bu yüzden her türlü randevuya kararlaştırılan zamandan daha önce gelmenizi önemle tavsiye ederiz.

Açık ve Doğrudan İletişim: Alman iş kültürü, açık ve doğrudan iletişime güçlü bir vurgu yapar. Toplantılarda iletişim resmidir ve çalışanlar birbirleriyle kibar ama etkili bir şekilde konuşur. Konuşmadan önce bir kişinin konuşmasını bitirmesini beklemek ve herkese saygılı ve onurlu davranmak ortak bir standarttır.

Almanların birbirleriyle doğrudan konuşma biçimleri vardır ve iletişimlerinde aşırı samimi veya canlı değildirler. Bu tarz bazen yabancıların kafasını karıştırabilir. Yöneticinizin sizinle kısa konuşması normaldir ve kabalık olarak görülmemeli. Almanlar, bir konuda konuşarak çok zaman kaybetmektense işi bitirmeyi severler. Bu nedenle kısa görünen iletişim aslında tek kelimeyle verimlidir.

Almanlar dillerini çok önemserler. Almanca konuşan birine daha samimi yaklaşırlar. Bu yüzden hiç Almanca bilmeseniz bile ilk görüşmede Almanca “Merhaba” diyerek konuşmaya başlamanız etki yaratır. Genel olarak, ilk görüşmelerde mesafeli davranırlar. İlk adımı sizin atmanızı beklerler. Tercih edilen sohbet konuları spor, seyahat, güncel olaylar, politika ve işin akışıdır. İkinci dünya savaşı ve soykırım hakkında konuşmaktan kaçınırlar. Özel hayatlarına ilişkin sorular sorulmasını sevmezler. Maaşlarının ve gelirlerinin sorulması tam bir tabudur.

Hizmetlerimizi Keşfedin

Yurt Dışında
Şirket Kurmak

Almanya, İngiltere, Hollanda,
Belçika'da şirketiniz olsun

Online Yurt Dışı
Yatırım Danışmanı

Küresel pazarların fırsatlarını
uzmanından öğrenin!

KDV İade
Hizmeti

10 yılda 200'den fazla müşteri ve
1000'den fazla iade raporu

Tam Tasdik
Denetimi

Tam tasdik denetimden daha ötesi
Risk odaklı vergi planlaması

Online Vergi
Danışmanı

Uzmanımız bir tık ilerinizde!
Vergisel avantajları keşfedin!

El Sıkışmak ve Selamlama: Almanya’ya yeni geldiyseniz yapacağınız en güvenli şey, tanıştığınız her yeni kişinin elini güçlü ve kendinden emin bir şekilde sıkmaktır. Almanya’da tokalaşırken sağ elinizle tokalaşın ama sol elinizin cebinizde olmamasına dikkat edin. Çünkü bu kabalık olarak algılanabilir. Tokalaşma sırasında göz temasında bulunun. El sıkışmak sadece iş dünyasında değil hayatın her alanında yaygındır. El sıkışmak dışında herhangi bir temas normal karşılanmaz.

İş ortaklarınızı, Alman meslektaşlarınızı ve Alman kökenli müşterileri her zaman el sıkışarak ve resmi unvanlar kullanarak selamlayın. Bu, örneğin yeni bir işyerinde ilk kez karşılaştığınızda özellikle önemlidir. Soyadlarına Bay ve Bayan gibi ön ekler ekleyerek konuşmaktan hoşlanırlar. Alman iş kültüründe uzun yıllardır birlikte çalıştıkları halde formel iletişim kurmayı sürdürmek yaygındır. İlk isim genellikle aile arkadaşlar ve yakın meslektaşlar arasında tercih edilir.

İş Kıyafeti: Almanya’da işyerlerinin çoğunda resmi kıyafet giyilir. Erkekler genellikle koyu renk takım elbise ve kravat, kadınlar ise sade pantolon veya etek takım elbise giyerler.  Kadınlar genel olarak pahalı ve gösterişli takılar kullanmaktan kaçınırlar. Sadelik değer görür. Reklam ajansları veya yeni teknoloji şirketleri gibi genç veya gelişmekte olan sektör şirketlerinde, özellikle Berlin gibi daha kozmopolit şehirlerde bulunanlarda, insanların çalışmak için gayri resmi giyindiğini görmek de yaygındır.

Bir iş görüşmesine giderken, şirketiniz için bir iş müzakeresine katılırken her zaman daha resmi ve kaliteli kıyafetleri tercih edin. Takım elbise giymeniz gerekirken ilk gününüze spor ayakkabı ve günlük kıyafetlerle gelmeniz kesinlikle hoş karşılanmaz.

Müzakerelerde Formalite: Toplantılar ve müzakereler genellikle resmidir ve iş kıyafeti giyilmesi beklenir. Alman iş dünyasına bir hizmet veya ürün sunmaya çalışıyorsanız, söylediğiniz her şeyi temellendirdiğinizden emin olun. Almanlar gösterişli davranışlara ve duygusal bir dile itibar etmezler. İddia ettiğiniz şeyi kanıtlayacak verilere sahip olduğunuzdan emin olun.

Almanlar adil, açık ve şeffaf bir şekilde müzakere ederler. Talepler verilerle desteklenmeli ve uygun fiyatlar teklif edilmeli veya talep edilmelidir. Almanlar aşırı fiyat pazarlıklarına alışık değiller. Plan yapabilmek için bir ürünün değerini ve onun için ne istediğinizi net bir şekilde bilmek isterler.

Fikir Birliği Odaklı: Alman şirketleri kararlarda uzlaşıya büyük önem verirler. Ekip üyeleri ve paydaşlar arasında fikir birliği oluşturmak zaman alacağından karar alma süreçleri genellikle yavaştır. Geç olsun, bir kerede üzerinde iyi düşünülsün amam sağlam ve kalıcı olsun anlayışı belirleyicidir.

Almanlar her zaman medeni bir şekilde iş yaparlar, görüşlerini karşı tarafa agresif veya baskıcı bir şekilde dayatmak yerine iki taraf arasında bir uzlaşma bulmayı tercih ederler.

İş – Yaşam Dengesi: Alman kültüründe kişinin özel hayatına çok değer verilir ve insanların özel hayatları ile iş hayatları arasında kesin bir ayrım vardır. Ofislerin çoğu Pazartesinden perşembeye saat 17:00’de ve cuma günü saat 16:00’da kapanır. Cuma akşam üstü için randevu talep etmemelidir. Çalışma süreleri dünya geneline göre kısa ve tatil hakları ise daha fazladır.

Bununla birlikte, Almanlar mesai saatleri içinde sadece işlerine odaklanırlar ve onları işlerinden alıkoyacak aktivitelere mesafeli dururlar. Sosyal medya kullanmazlar ve özel yaşamla ilgili konular üzerine konuşmazlar. Mesai bittiğinde ise işle ilgili aranmaktan ve yazı yazılmasından rahatsız olurlar. Alman iş ahlakı, çalışanların her zaman zamanında işe gitmeleri ve tüm gün çalışmalarını yapmaları, karşılığında adil ücret ve iyi çalışma koşulları ile ödüllendirilmeleri anlamına gelir.

Hiyerarşik: Almanya’daki örgüt kültürü hiyerarşiktir ve bir meritokrasi (işin ehline verilmesi) olarak zirveye ulaşanlara çok çalışmış bireyler olarak saygı gösterilmesi gerekir. Çoğu büyük işletme, altında güçlü bir yönetici ekibi bulunan bir CEO veya Yönetim Kurulu tarafından yönetilir. Karar verme süreciyle ilgili olarak, kararlar büyük ölçüde tepeden gelir ve Almanya’daki çalışanlardan kendilerinden isteneni yapmaları beklenir.  Bununla birlikte, yöneticiniz size bir görevin veya bir projenin sorumluluğunu verir ve her şeyin uygun bir zamanda halledilmesini bekler. İnisiyatif kullanmanızı ve görevi başarmanızı bekler. Sorunlar çıktığında zamanında geri bildirimde bulunmanız gerekir.

Okuma Tavsiyesi

Hollanda’da şirket türleri nelerdir? Hollanda’da şirket kurmak ve şube açmak için ne gerekir? Yabancı girişimciler Hollanda’da şirket kurmak için nereden başlamalılar? Tüm bu soruların cevabı için derin bir okuma yapın!

Adalet ve Sadakat: Almanlar, diğer ülkelerde ve kültürlerde karşılaşabileceğinizden daha adil iş uygulamaları yürütme eğilimindedir. Bu adalet duygusu, eşit ücret, iyi çalışma koşulları ve adil disiplin uygulamalarını içerir. Çalışanlar genellikle işverenlerine sadıktır ve yüksek kaliteli ürünler yaratma ve güvenilir hizmetler sunma arzularını paylaşırlar.

Alman şirketleri ayrıca hem çalışanlarına hem de müşterilerine sadakati ödüllendiriyor. Almanya’da bir işletmenin sürekli olarak başka yerlerde daha ucuz hizmetler aramak yerine sadakatin sunduğu avantajlardan yararlanarak yıllarca aynı müşteriyi seçmesi muhtemeldir.

Alman işletmeleri müşteriler, tedarikçiler, çalışanlar ve ortaklarla uzun vadeli ilişkiler kurmaya odaklanma eğilimindedir.

Çeşitlilik, Eşitlik ve İnsan Onuruna Saygı: Alman Anayasasının ilk maddesi şöyle başlar:İnsanın onur ve haysiyeti dokunulmazdır. Tüm devlet erki ona saygı göstermek ve onu korumakla yükümlüdür.”

Üçüncü Madde şöyle devam eder: “Bütün insanlar yasa önünde eşittirler. Erkek ve kadınlar eşit haklara sahiptirler. Devlet, kadın ve erkeklerin eşitliğinin gerçekten sağlanmasını özendirir ve varılan dezavantajların giderilmesi için çaba gösterir. Cinsiyeti, soyu, ırkı, dili, yurdu ve kökeni, inancı, dini veya siyasi görüşleri dolayısıyla hiç kimse mağdur edilemez ve hiç kimseye imtiyaz tanınamaz. Hiç kimse özür ve sakatlığından dolayı mağdur edilemez.”

Almanya’da yönetim kurullarında çoğu ülkeden çok daha fazla kadın yer alma eğilimindedir. 2015 yılında, icrada görevli olmayan kurulların en az %30’unun kadın olması gerektiğini tavsiye eden hükümet yönergeleri yayınlandı. Bu gelişmiş cinsiyet dengesi, sorun çözmeye yönelik daha incelikli ve insan merkezli bir yaklaşım ve daha az baskıcı veya otoriter uygulamalar anlamına gelme eğilimindedir.

Kalite: Alman işletmeleri yüksek kaliteli ürün ve hizmetleriyle tanınırlar ve kalite kontrolüne büyük önem verirler. Almanya’daki herkes, büyük ya da küçük her işin en iyi şekilde, zamanında ve son tüketici için yüksek memnuniyetle tamamlanmasını istiyor. Almanlar, ürün ve hizmetlerinin kalitesine büyük önem vermektedir.  Bu yüzden bir Alman şirketinde çalışmak istiyorsanız veya bir Alman şirketiyle iş yapmak istiyorsanız işinizi çok ciddiye almalı ve kaliteden ödün vermemelisiniz.

Okuma Tavsiyesi

Almanya ve Hollanda’da şirket kurmak, yatırım yapmak hatta oturum almak için bir iş planınızın hazır olması çok önemlidir.

Bu konuda size yol gösterecek makalemizi keşfedin!

Verimlilik: Alman işletmeleri verimliliğe ve üretkenliğe değer verir ve israfı ve verimsizliği en aza indirmeyi amaçlar. Alman iş kültürünün temel özelliklerinden biri de güne erken başlamalarıdır. İnsanlar sabah 6:00’da çalışmak için yola koyulurlar.

Kesinlik: Alman iş kültüründe ayrıntılara dikkat etmek çok değerlidir. Kararlar genellikle iyi bir araştırma, titiz bir bilgi toplama ve üzerinde iyice tartışılarak verilir.

Şeffaflık: Bir Alman şirketinde şeffaflık çok önemlidir. Bu, yolsuzluğun nadir olduğu anlamına gelir. Sizi iyi bir anlaşmaya götürmek için iltifatlar dağıtma ve hediye verme hiç hoş karşılanmaz. Tercihlerinin satın alınmaya çalışılmasından hiç hazzetmezler.

Almanya’da iş yaparken yasalara uymanız, kayıt dışı işlemlerden titizlikle sakınmanız gerekir. Vergi adaleti en hassas oldukları konuların başında gelir.

E-BÜLTEN

Yurt dışı yatırım ve vergi konulu içeriklerimizden haberdar olmak için kaydolun!Bizi takip edin, yeni yazılarımızdan haberdar olun!