Şirket Kuracak veya Çalışacaklar İçin Hollanda İş Kültürü

Mehmet Akif Özmen | MHR & Partners Yönetim Kurulu Başkanı

Deniz seviyesinin altında yer alan topraklarında 17 milyon nüfus barındıran Hollanda, bu toprak azlığına ve nüfus düşüklüğüne rağmen, uzun zamandır dünyanın en büyük ticaret ülkelerinden biri olmuştur. Avrupa’daki tüm kamyonların yaklaşık %50’si Hollandalıdır ve Rotterdam, Almanya’nın ana giriş limanı olmaya devam etmektedir. Çok az doğal kaynağa (doğal gaz ve bir miktar kömür dışında) sahip olan Hollanda, malları alan ve kârlı bir şekilde yeniden ihraç eden katma değerli bir ekonomidir.

Açık ve uluslararası düşünceye sahip bir ekonomi olarak Hollanda’daki iş kültürü, yabancıları hoş karşılayan ve ülkeyi iş yapmak için kolay bir yer haline getiren hoşgörülü ve ayakları yere basan bir zihniyete sahiptir. Hollanda kültürü çalışkanlığa, sosyal sorumluluğa, demokratik ilkelere, eğitime ve hoşgörüye değer verir. Hollandalılar, evrensel olarak güçlü bir topluluk ve çevre duygusuna sahipler.

Hollanda İş Kültürünün Temel Özellikleri Nelerdir?

Konuşma Dili: Hollandalıların ana dili Felemenkçedir. Bununla birlikte her 10 Hollandalıdan 9’u iyi derecede İngilizce konuşur. İngilizce ikinci ana dildir ve İngilizce iletişim kurmaktan çekinmezler. Hollandaca bilmiyorsanız kimse şaşırmaz veya gücenmez, bu da ülkeyi yabancılar için oldukça erişilebilir kılar.

 Doğrudan İletişim: Hollandalılar doğrudan iletişim tarzlarıyla tanınırlar. Açık sözlülük ve dürüst iletişime değer verirler. Fikirlerini söylemekten veya fikir ayrılıklarını ifade etmekten korkmazlar. Bu ilk başta dışarıdan gelen yabancılarca kabalık gibi algılanabilir. Ancak Hollanda’da bu genellikle yalnızca verimlilikle ilgilidir ve nadiren kişiseldir. Bu nedenle, “dürüst” e-postalara veya telefon görüşmelerine gücenmeyin ve ihtiyacınız olduğunda doğrudan konuşmaktan korkmayın.

 Aksi isteninceye kadar birisine resmi olarak hitap edin. Bay, Bayan veya Bayan ve diğer kişinin soyadını kullanın. Bir konuşma sırasında Hollandalılar oldukça yoğun göz teması beklerler. Birinin doğrudan gözlerinin içine bakmak güvenilirliğin bir işaretidir. Tokalaşmaya da değer verirler.

 Hediyeleşme: Hollandalılar iş hediyeleri vermekten hoşlanmazlar. İçten bir takdir, Hollanda kültürü için maddi hediyelerden daha değerlidir. Hollandalılar kimseye mecbur hissetmekten ve minnet altına girmekten hoşlanmazlar. Avrupa’nın çoğunun aksine, Hollanda’da iş yemekleri nadirdir.

 Eşitlik ve Düz Hiyerarşi: Hollanda kültürü eşitlik ve adalete değer verir. Konumu veya statüsü ne olursa olsun herkese eşit davranmaya güçlü bir vurgu vardır. Hiyerarşik veya aşırı resmi iletişim tarzlarını pek hoş karşılamazlar. Bu yüzden kibirli, üsten bakan veya küçümseyen davranışlardan kaçınmak gerekir. Hollandalılara patronluk taslamak ilişkileri çıkmaza sokar.

Hollandalılar herkesin bir sesi olduğuna ve bunu açıkça dile getirebilmesine inanırlar. Tolerans ve çeşitliliğe saygı kültürü oldukça güçlüdür. Hiyerarşiler genellikle düzdür ve yöneticilerin tüm çalışanlara saygılı ve onurlu davranması beklenir. Çevrenizdeki herkese saygı ve dostluk göstermek, Hollandalılarla iş yapmak veya sosyal olarak uyum sağlamak için çok önemli olacaktır. Meraklı olmaktan kaçının ama arkadaş canlısı olun.

 Kişisel Zamana Saygı: Hollandalılar ilkokuldan itibaren insanlar çok çalışmak ve başarılı olmak için motive olurlar. Aynı zamanda insanlar aile hayatına ve iş dışı yaşama da çok değer verirler ve ofis dışında geçirdikleri zaman da önemlidir. Ortaklarınızın ve meslektaşlarınızın hafta sonlarına ve tatil zamanlarına saygı gösterin ve istekleri ve yazışmaları mümkün olduğunca mesai saatleri içinde tutun.

Hizmetlerimizi Keşfedin

Yurt Dışında
Şirket Kurmak

Almanya, İngiltere, Hollanda,
Belçika'da şirketiniz olsun

Online Yurt Dışı
Yatırım Danışmanı

Küresel pazarların fırsatlarını
uzmanından öğrenin!

KDV İade
Hizmeti

10 yılda 200'den fazla müşteri ve
1000'den fazla iade raporu

Tam Tasdik
Denetimi

Tam tasdik denetimden daha ötesi
Risk odaklı vergi planlaması

Online Vergi
Danışmanı

Uzmanımız bir tık ilerinizde!
Vergisel avantajları keşfedin!

İş Kıyafeti: İş kıyafetleri genellikle diğer Avrupa ülkelerine göre daha gündeliktir. Şirket ve sektöre göre değişkenlik arz etmektedir. Hollanda’da birçok insan halka açık tramvaylara veya bisikletlere biner. Giysileri, bu ulaşım biçimlerine uygun ve biraz daha rahat olma eğilimindedir.

Toplantılar ve Karar Alma: Toplantılar ve etkileşimler genellikle gayri resmidir.  Açıklığa ve şeffaflığa değer verilir. Toplantılar uzun sürebilir ve özellikle herkesin söz hakkına saygı duyulduğu için kararlardan önce çok fazla tartışma olabilir. Tartışmaya rağmen, iletişim tarzı kesintiye uğramaz. Toplantılar öncesinde toplantı gündemi iyi belirlenir, bu da toplantılar da zaman kaybını minimuma indirir.

Hollandalı işletmeler, ekip çalışmasına ve iş birliğine büyük önem verirler. Kararlar genellikle grup mutabakatı yoluyla alınır. Hollanda’daki toplantılar, tartışma ve fikir birliği oluşturma forumlarıdır. Karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılan bir yaklaşım veya karar bulma amacı. Kararlar geç alınsa da hayata geçirilmeleri hızlıdır.

Planlama: Hollandalılar uzun vadeli plan yapma eğilimindedir, bu nedenle programlar (hem sosyal hem de çalışma) genellikle haftalar hatta aylar öncesinden belirlenir. Patronlar, müşteriler ve meslektaşları ile iş randevularını genellikle dört ila altı hafta önceden planlamak gerekebilir.

Dakiklik ve Zaman Yönetimi: Hollandalılar güçlü bir dakiklik duygusuna sahiptir ve verimliliğe değer verirler. Bir randevuyu kaçırmak veya bir toplantıya geç kalmak sadece can sıkıcı olarak değil, aynı zamanda güvenilmez olarak da nitelendirilir. Yollardaki kalabalık durum nedeniyle, beş ila maksimum 10 dakikalık bir esnekliğe izin verilir, ancak görmezlikten gelinmez.

Esneklik ve Yenilikçilik: Hollanda kültürü esnekliğe ve uyarlanabilme becerisine değer verir. İşletmeler genellikle yeni fikir ve yaklaşımları dikkate almaya isteklidir. Hollandalı işletmeler, yenilikçi düşünceleri ve eski sorunlara yeni çözümler bulma yetenekleriyle tanınırlar.

Uzun Vadeli Güvenilir İlişkiler: Hollandalı işletmeler müşteriler, tedarikçiler ve ortaklarla uzun vadeli ilişkiler kurmaya odaklanma eğilimindedir. Hollandalılar güçlü bir güvenilirlik duygusuna sahiptir ve iş ortaklarının da güvenilir olmasını beklerler.

Sürdürülebilirlik: Hollandalı şirketler çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe odaklanmalarıyla tanınırlar ve birçok işletme yeşil inisiyatifler ve politikalar uygulamıştır.

Girişimcilik: Hollanda iş kültürü girişimciliğe değer verir. Hollanda’da güçlü bir küçük ve orta ölçekli işletme geleneği vardır. Hollanda küçük bir ülkedir ancak güçlü bir uluslararası ticaret ve ticaret geleneğine sahiptir. Hollandalı şirketler genellikle küresel bir varlığa ve görünüme sahiptir. Hollandalı iş insanları pragmatik ve sonuç odaklı olarak bilinir. Verimliliğe değer verirler ve başarıya ulaşmak için risk almaya isteklidirler. Aynı zamanda güçlü, zorlu ve inatçı müzakerecilerdir.

Vergi ve Yasal Uyumluluk: Hollanda, yüksek bir vergi ve yasal uyumluluk standardına sahiptir ve şirketlerin ilgili tüm yasa ve yönetmeliklere uyması beklenir. Uluslararası ticarette zorlu rakipler olarak haklı bir ün kazanmış olsalar da, Hollandalılar dürüstlük konusunda da bir üne sahiptir. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2021 Yolsuzluk Algıları Endeksi’nde (https://www.transparency.org/en/cpi/2021 ), ülke 180 ülke arasında 8. sırada yer aldı.

Okuma Tavsiyesi

Hollanda’da şirket türleri nelerdir? Hollanda’da şirket kurmak ve şube açmak için ne gerekir? Yabancı girişimciler Hollanda’da şirket kurmak için nereden başlamalılar? Tüm bu soruların cevabı için derin bir okuma yapın!

Hollanda’dayken Bunları Yapmaktan Kaçının!

  • İnsanlara ilk isimleriyle hitap etmeyin!
  • Birinin ofisine kapıyı çalmadan girmeyin!
  • İki eliniz cebinizdeyken konuşmayın!
  • Toplum içinde sakız çiğnemeyin veya yere tükürmeyin!
  • Yerlere çöp atmayın!
  • İnsanlara ne kazandıklarını sormayın!
  • İnsanların özeliyle ilgili sorular sormayın!
  • Elbise, görünüm veya kilo üzerine konuşmayın!
  • İş veya gündelik ilişkilere dokunmak veya yakından konuşmak
  • Mesai saatlerinden sonra insanları işle ilgili aramayın!

 

Kaynaklar:

https://planetdepos.com/trending/content/doing-business-netherlands-dutch-culture
https://www.worldbusinessculture.com/country-profiles/the-netherlands/culture/
https://www.expatica.com/nl/working/employment-basics/dutch-business-culture-102490/

Okuma Tavsiyesi

Almanya ve Hollanda’da şirket kurmak, yatırım yapmak hatta oturum almak için bir iş planınızın hazır olması çok önemlidir.

Bu konuda size yol gösterecek makalemizi keşfedin!

E-BÜLTEN

Yurt dışı yatırım ve vergi konulu içeriklerimizden haberdar olmak için kaydolun!Bizi takip edin, yeni yazılarımızdan haberdar olun!