Endonezya’nın 5 Yıllık Vizesi Dijital Göçebelere Vergisiz Bir Hayat Sunuyor

Dijital bir çağ varsa bu yeni dönemin seyyahları da olacaktır: Dijital Göçebeler. Sahnede yeni bir çalışma modeli ve yeni bir yaşam tarzı yer alıyor. Dijital göçebelik dünya çapında yadsınamaz bir şekilde artan bir trend. 2022 itibariyle dünya çapında 35 milyondan fazla dijital göçebe sürekli seyahat halindedir.

Dijital ve yazılım teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin etkisiyle ve Covid-19 koşullarının da itmesiyle uzaktan çalışma modeli özellikle yazılım endüstrisi için dünya çapında genel bir çalışma modeli haline gelmeye başladı. Dünyanın her yerinden ve Türkiye’den yazılımcıları küresel şirketlerle buluşturan Crossover, Upwork, Turing, iXTalent gibi işgücü online platformları ve işe alım ajansları popülerlik kazandı. Artık dizüstü bilgisayarını sırtına alarak dünyanın her yerinden uzaktan şirketlere hizmet veren “dijital göçebeler” yeni nesil bir çalışma stilini hayata geçirdiler. Tayland, Endenozya, Meksika, Kosta Rika, Estonya, Portekiz, Türkiye destinasyonları dijital göçebeler arasında popülerlik kazanmaya başladı.

 

Dijital Göçebe Kime Denir?

Hiçbir zaman veya mekân kısıtlaması olmadan yani uzaktan çalışarak hayatını sürdüren ve aynı zamanda seyahat eden kişilere dijital göçebe, orijinal adıyla “digital nomad” denir. Dijital göçebeler, dünyanın farklı yerlerinde kütüphaneler, oteller, ortak çalışma alanları, kafeler gibi yerlerde çalışabilirler. Yeni maceralar konusunda tutkuludurlar. Yeni teknolojilerden en iyi şekilde nasıl yararlanacaklarını biliyorlar ve dünyanın herhangi bir yerinden çalışmak için yalnızca bir internet bağlantısına ihtiyaçları var. Genellikle tek bir yerde kalıp çalışan diğer uzaktan çalışanların aksine, dijital göçebeler, çalışırken seyahat eder ve yeni coğrafyalar keşfederler.

Dijital bir çağ varsa bu yeni dönemin seyyahları da olacaktır: Dijital Göçebeler. Sahnede yeni bir çalışma modeli ve yeni bir yaşam tarzı yer alıyor. Dijital göçebelik dünya çapında yadsınamaz bir şekilde artan bir trend. 2022 itibariyle dünya çapında 35 milyondan fazla dijital göçebe sürekli seyahat halindedir.

Bu yükselen trendi avantaja çevirmek ve turizm rakamlarını pandemi öncesi seviyeye çıkarmak için birçok ülke, “dijital göçebe vizelerini” uygulamaya koydu. Bu vizeler, uzaktan çalışanların uzun süreler için o ülkeye yerleşmesine ve yerel ekonomiye katkıda bulunmasına imkan sağlıyor. Endonezya’nın en son duyurduğu vize türünün içeriği ise dünyadaki örneklerinden ayrışmaktadır.

Endonezya’nın Yeni Dijital Göçebe Vizesini Farklı Kılan Ne?

Endonezya Turizm Bakanı Sandiaga Uno, Bloomberg’e verdiği röportajda, ülkedeki turizmi artırmak ve gelecek yıl 3,6 milyondan fazla denizaşırı turisti ülkeye getirmek için yeni bir vize türünü duyurdu. Uno, bu yeni vizeyle Endonezyalılar için bir milyondan fazla iş yaratılacağını söyledi.

Bu özel vize sayesinde dijital göçebeler Endonezya’da beş yıl kalabilecekler. Ayrıca gelirlerini Endonezya dışından elde ettikleri sürece vergiden de muaf olacaklar. Bu vize şu anda dünyanın en uzun süreli vizesi olup dijital göçebeleri Bali adası gibi popüler turistik yerlerden çalışmaya teşvik ediyor. Burada belirtmek isteriz ki dijital göçebe vizesi uzaktan yurt dışına iş yapan teknoloji profesyonelleri yanında Endonezya’ya belirli bir süreliğine yerleşip buradan yurt içi ve yurtdışı iş fırsatlarını değerlendirecek iş adamlarını da kapsamaktadır. Endenozya hükümeti, vize başvurusunun ne zaman ve nasıl yapılacağına, kimleri kapsayacağına ilişkin yönergeleri önümüzdeki haftalarda netleştirecek.

Sandiaga Uno, bu yeni vize türünün, güneş turizminden daha sürdürülebilir bir modele geçişin bir parçası olduğunu da belirtti. Uno, sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişte üç “S” vardı: güneş (sun), deniz (sea) ve kum (sand). Şimdi bunu “dinginlik”, “maneviyat” ve “sürdürülebilirliğe” taşıyoruz. Sadece turist sayısıyla değil, aynı zamanda turist harcamalarının en çok katkıda bulunacağı sektörlerle ve kaliteyle de ilgileniyoruz.”

Bu strateji sayesinde, yerel çalışanlar işlerinden olmayacaklar. Digital göçebeler daha uzun süre ülkede kalacaklar. Daha yüksek harcamalar yaparak bölge ekonomisine katkıda bulunacaklar.

Endonezya’da Şu An Geçerli Mevcut Vizeler Nelerdir?

Endonezya, özellikle Bali adası, sıcak iklimi ve düşük yaşam maliyetleri ile uzaktan çalışanlar ve dijital göçebeler için favori bir destinasyondur.

Günümüzde dijital göçebeler Endonezya’dan çalışmak için geçici vize başvurusunda bulunabilirler. Seçenekler arasında 30 gün geçerli olan “Varışta Vize” uygulaması, 60 güne kadar uzatılabilen turist vizesi veya 180 güne uzatılabilen iş vizesi bulunmaktadır.

Mevcut vize türlerine kıyasla, bu son vize düzenlemesi, dijital göçebeler ve uzaktan çalışanlar için dünyada bir benzeri olmayan çok cazip imkanlar sunmaktadır.

 

 

Kaynaklar:

 

https://www.ixtalent.com/indonesias-new-digital-nomad-visa-allows-remote-workers-to-live-tax-free/

 

https://www.euronews.com/travel/2022/06/24/balis-new-digital-nomad-visa-means-foreigners-can-live-and-work-in-indonesia-tax-free

 

https://www.aseanbriefing.com/news/indonesia-ponders-issuing-nomad-visa/