Karadağ’da Şirket Kurmanın Maliyeti ve Şartları

Mehmet Akif Özmen | MHR & Partners Yönetim Kurulu Başkanı | Yeminli Mali Müşavir

Karadağ (Montenegro) İngilizce “Monte=Dağ” ve ”Negro=Kara” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Karadağca dilinde açılımı ise benzer şekilde “Crna=Kara” + “Gora= Dağ” şeklindedir. Karadağ, Balkan ülkelerine doğrudan bağlantısının olması ve AB ile çok kolay ticaret yapılması nedeniyle önemli bir stratejik bölgedir.

Karadağ’da 30 yıllık iktidar döneminden sonra AB sürecine taraftar olan başka bir parti yönetimi devralmıştır. Karadağ şu anda aday ülkeler içinde AB’ye tam üyelik ihtimali en yüksek ülke olması nedeniyle dünya genelinde birçok kişinin ve girişimcinin özellikle de Türkiye vatandaşlarının dikkatini çekmektedir.

Karadağ, Avrupa’nın güzel Balkan ülkelerinden biri olup, son yıllarda yatırımcılar arasında giderek popüler hale gelmektedir. Zengin doğal kaynakları, stratejik konumu ve iş yapma kolaylıklarıyla, Karadağ girişimciler için cazip bir yer haline gelmiştir. Ancak, bir şirket kurmanın maliyetleri her ülkede farklılık gösterir ve Karadağ da bundan istisna değildir. Bu makalede, Karadağ’da bir şirket kurmanın genel maliyetlerini ve süreçle ilgili bazı önemli faktörleri ele alacağız. Bu bilgiler, Karadağ’da iş yapma planları olan girişimciler ve yatırımcılar için değerli bir rehber niteliği taşıyacaktır.

Karadağ’ı Kısaca Tanıyalım

Karadağ ile Sırbistan arasındaki birliğin statüsü, 21 Mayıs 2006’da Karadağ’ın bağımsızlığı konusunda yapılan referandumla kararlaştırıldı. Sırbistan, Avrupa Birliği üye devletleri ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri Karadağ’ın bağımsızlığını tanıdı. 3 Haziran 2006’da Karadağ Parlamentosu, referandumun sonucunu resmen onaylayarak Karadağ’ın bağımsızlığını ilan etti.

28 Haziran 2006’da Karadağ, Birleşmiş Milletlere 192. üye devleti olarak katıldı. Ancak pek çok Avrupa Ülkesi Konsolosluklarını Belgrad’dan yönetmektedir. İlk konsolosluğu açan ülke Türkiye’dir.

Karadağ’ın Sırbistan’dan ayrılış surecindeki ihtilaf kısmen de olsa devam etmektedir. Genel olarak nüfusun % 50 civarı Sırp kökenlidir ve Kuzey Bölge özellikle Niksic bölgesi Sırp ağırlıklıdır. Ancak ülke içinde iletişim acısından çok sert bir ayrım bulunmamaktadır. Bosnak ve Arnavutlar Müslüman nüfusu oluşturur. Rožaje, Plav, Ulcinj, Bar Müslüman yoğunluğu olan bölgedir ve %50 sinden fazlası bu bölge Müslüman ağırlıklıdır. Osmanlı hâkimiyetinde 500 yıldan fazla kalmış olan Karadağ’ın yaklaşık % 20’sı Müslümandır.

Ana Merkez Podgorica olmakla birlikte, Budva, Bar, Kotor ve Tivat önemli yerleşim merkezleridir. Balkanlarda Kotor, Prizren ve Mostar bu bölgede gezilecek en önemli üç önemli turizm bölgesidir. Mutlaka üçünde de en az 1 gece kalmanızı tavsiye ederiz.

Karadağ halkı sıcak kanlı, rahat, uyumlu, esprili, sağlam ilişkiler kuran ve ilk etapta mesafeli ancak duygusal insanlardır. Sözleşmelere dayalı iş yaparlar.

Karadağ’da meşhur bir atasözüne göre “Her İnsan Dünyaya Dinlenmeye Gelir.” Karadağ’da uyandıktan sonra koltukta dinlenmek veya yatağın yanında bir sandalyeye oturmak bir usuldür. Kahve kültürü ve öz bakım ürünleri hayatın önemli parçasıdır.

Hizmetlerimizi Keşfedin

Yurt Dışında
Şirket Kurmak

Almanya, İngiltere, Hollanda,
Belçika'da şirketiniz olsun

Online Yurt Dışı
Yatırım Danışmanı

Küresel pazarların fırsatlarını
uzmanından öğrenin!

KDV İade
Hizmeti

10 yılda 200'den fazla müşteri ve
1000'den fazla iade raporu

Tam Tasdik
Denetimi

Tam tasdik denetimden daha ötesi
Risk odaklı vergi planlaması

Online Vergi
Danışmanı

Uzmanımız bir tık ilerinizde!
Vergisel avantajları keşfedin!

Karadağ’da Şirket Kurmakla İlgili Bazı Koşullar

Turizm, gayrimenkul ve tüketim sektörleri çok canlıdır. Türkiye’nin 1990’lı yıllarına benzetilen Karadağ hızlı gelişen, değişen ve dünya ile uyum sağlayan bir ülkedir.

Türkiye’de ikamet ederken başka ülkelerde şirket kurmanız mümkündür. Bu ülkelerden bir tanesi de Karadağ’dır. İngiltere, Estonya, Almanya diğer ülkelere örnek verilebilir.

Karadağ, Türkiye vatandaşlarından vize istememektedir. Ancak önümüzdeki günlerde vize konusunda bazı engelleyici kararlar alınması ihtimal dahilindedir.

DOO, Limited şirket için yalnızca 1 Euro başlangıç sermayesi yeterlidir.

Karadağ’ın para birimi Euro’dur. 5 Haziran 2017 tarihinden beri NATO üyesidir.

Türkiye’den aktarmasız 180.000 nüfuslu Başkent Podgorica’ya günlük uçuş vardır. Başkent Podgorica’da iki tane Osmanlı’dan kalma cami bulunmaktadır. 

Yaklaşık 1 hafta firma kurma, 15 gün de oturum alma süreci sürmektedir. Şirket kurmadan oturum alamazsınız ve şirket kurarsanız da oturum almak zorundasınız. Oturum kararı vermeden önce birkaç hafta Karadağ’da kalmanızı öneririz. Ortamı gözlemlemeniz ve insanlarla tanışmanız karar sürecinde size yol gösterecektir.

Genel Hatlarıyla Karadağ’da Şirket Kurma Süreci

Karadağ’da açabileceğiniz ana şirket türleri şunlardır:

Şahıs şirketi, Limited şirket, Anonim şirket.

İlk etapta, özgün şirket ismi belirlemek için ticari sicil kayıtlarından sorgulama yapılması gerekmektedir. Sermaye tutarı ve faaliyet alanı belirlenmelidir. Tercihen Lise Diploması veya Üniversite Diploması ve adli sicil kaydı oturum surecinde lazımdır.

Şirket kuruluşu için Karadağ’a gelmenize gerek bulunmuyor. Apostilli vekaletle sizin yerinize vekil verilen kişi halledilebiliyor. Oturum sürecinde 3-4 günlüğüne Karadağ’da bulunmanız yeterlidir. Ancak oturum başvurusu yapılrıken kamera kaydı ve parmak izi alınıyor.

Genel çerçevesiyle Karadağ’da şirket kurma adımları şu şekildedir:

  1. Şirketler Hukuku’na göre yukarıdaki şirket türlerinden birini seçmek ve tüzüğüne ilgili işleri yazdırmak.
  2. Ticaret Siciline göre kaydın mümkün olması için belli sayıda ortak ve yönetici bulundurmak ve Genel müdürü belirtmek.
  3. Şirketin kurulması için şirket sözleşmesini ve çeşitli başvuru formlarını hazırlamak ve ilgili faaliyetleri kaydettirmek.
  4. Minimum hisse sermayesi belirtip sermayenin yatırılması gerekmektedir. Ayrıca ilk birkaç ay bankadan havale çekmeniz ya direkt ya da aracı eliyle olmaktadır. Havale işlemleri biraz oturduktan sonra sağlıklı işlemektedir.
  5. Şirketin Ticaret Sicili ‘ne kaydından sonra vergi sicil numarası ve VAT numarası edinmek, çeşitli işletme lisanslarına ve izinlerine başvurmak gerekiyor.


Karadağ’da şirket kurmak için gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

-Karadağ’da kayıtlı ofis adresi ve oturum adresi

-En az bir yönetici veya mudur isimleri ve Pasaport fotokopisi

-En az bir ortak veya garantör / sahip (yönetici de olabilir),

-Şirket kuruluş sözleşmesi ve ana sözleşme. Bu sözleşme işinizin ana planıdır.

-Şirket kaydı için en az 1 Euro sermaye. Ancak biz en az 1000 Euro sermaye ile kurulmasını öneriyoruz.

-Şirket Kurulduktan sonra Banka hesabı ve Fıskalasyon


Karadağ’da Vergi Oranları

2023 yılı itibarıyla, ödemeniz gereken vergiler ve oranları şu şekildedir: Kurumlar ve Kişisel gelir vergisi %9, Katma değer vergisi (VAT) %21

30.000 Euro ciroya kadar şirketiniz KDV Numarası açmayabilir ve KDV ödemeyebilir. Ancak tekrarlanan ve bilinen bir yanlış da 30.000 Euroya kadar vergi olmadığı inancıdır. 30.000 Euroya kadar sadece KDV vergisi yoktur, ancak şirketiniz kar ettiyse Kurumlar vergisi ödersiniz.

Yurtdışından kesilen faturada KDV olmayacaktır. Ancak önceden bunu sormaktadırlar. Dolayısıyla ciro hedefinizi, sözleşmelerinizi, hangi bankalardan para geleceğini kayıt altına aldırmanız gerekmektedir.

Okuma Tavsiyesi

Karadağ’da şirket türleri nelerdir? Karadağ’da yatırım yapmanın avantajları nelerdir? Yabancı girişimciler ve uluslararası yatırımcılar Karadağ’da şirket kurmak için nereden başlamalılar? Tüm bu soruların cevabı için derin bir okuma yapın!

Karadağ’da Şirket Kurmak Ne Kadara Mal Olur?

Karadağ’da bir şirket kurmanın maliyeti, bir dizi faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Temel olarak, bu maliyetler şirket türüne, sermaye gereksinimlerine, tescil prosedürlerine ve uzmanlık hizmetlerine bağlı olacaktır. Örneğin, anonim şirketler ve sınırlı sorumluluk şirketleri Karadağ’da yaygın olan iki popüler işletme türüdür. Her bir şirket türünün farklı maliyetleri ve yasal gereklilikleri bulunur. Ayrıca, bir şirketin kaydı için belirli bir sermaye miktarının yatırılması gerekebilir ve bu miktar şirket türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Karadağ’da şirket kurma süreci hukuki danışmanlık, vergi uzmanlığı ve diğer profesyonel hizmetler gerektirebilir, bu da toplam maliyeti etkileyebilir.

Karadağ’da yerli veya yabancı kişilerin şirket kurması masraf açısından hemen hemen aynıdır. Şirket kurmak için yapacağınız tahmini masrafların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Şirket Kurarken Oluşan Maaliyetler

Bütün şirketlerin Vergi Dairesinin altındaki Merkezi İşletme Kayıt Sistemine kaydolmaları gerekmektedir. Bu kaydolma ücreti, Limited-DOO şirket dahil birçok şirket türü için 10 Euro, anonim şirket için 50 Eurodur.

Şirket sözleşmesinin hazırlanmasında ve notere tasdik ettirilmesinde gereken belgelerin hazırlanması sermayeye göre değişse de 30 Euro tutabilir.

Üniversite Diploması getiriyorsanız 200 Euro denklik evrakı masrafı vardır. Lise diploması sizi bu yükten kurtarır.

Şirket kaşesi 40 Euro civarında bir ücrete tabidir.

Girişimcilerin, ülkenin Resmi Gazetesinde şirket kayıtlarının yayınlanması için 20 Euro ödemesi gerekiyor. Bu masraf limited şirketler ve anonim şirketler için de geçerlidir.

Şirketinizi kurduğunuz şehrin belediye idare ücreti 10 Euro kadardır.

Kira sözleşmenizin noterde onaylatılması 30 Eurodur.

Yabancı kişilerin ve şirketlerin kimlik belgelerini ve şirket sözleşmesini tercüme ettirmeleri ve notere onaylatmaları 30 Euro civarında tutabilir.

Ülkeye giriş yaptığınızda ticaret ofisine kayıt gerekiyor. Eğer kayıt yapmazsanız oturum sürecinde 40 Euro polise şirket kurulurken ödeniyor.

 

Şirket Kurulduktan Sonraki Maliyetler

Fatura kesmeyen ve isçi çalıştırmayan şirketler için (kısmen sanal olması halinde) muhasebe ücreti 100 euro, aktif olması halinde ise 150 Eurodan başlamaktadır.

Ortak olarak kendinize veya Müdürden birisine aylık ücret olarak 570 Euro yatırılması gerekmektedir. 120 SGK parası ödenecektir.

Ticari markanızı tescil ettirmeniz durumunda da ek masraflar çıkacaktır.

Bir ev tutmanız gerekiyor. İşyeri göstermenize yardım ediyoruz ancak oturumda bir arkadaşınızın adresini gösterirseniz 300 Euro kiradan kurtulursunuz. 5-10 kısının aynı adreste gösterilmesi tehlikeli ve yanlıştır. Hiç tanımadığınız insanlarla aynı evde gösterilen yöntemler güvenli değildir.

 

Oturum Süreci ve Sonrası Diğer Maliyetler

Oturum kartı için kişi bası 350 Eurodur ve her ortak için ayrı ayrı 500 Eurodur. Adli sicil belgesi, Pasaport, Kimlik, Parmak izi ve Kamera kaydı verilecektir.

Fıskalasyon ve Token almak 120 Eurodur. Fatura kesmek için bu karta ihtiyacınız bulunmaktadır.

Karadağ bankalarına ödenmesi gereken kayıt ve yayım ücretleri 10-20 euro tutabilir. Ziraat Bankası 250 artı 100 Euro hesaba para aktarmaktadır. Söz konusu son üç maliyete danışman firmalar katlanmaz, katlanıyorsa dahi bunu söylerler.

Yılda bir kişi başı 350 Euro oturum kartı yenileme parası ödüyorsunuz. Aile fertleri de bundan yararlanır. Anne Baba Kardeş de buna dahildir. 5 yıl sonra oturum sürekli hale gelir 10 yıl sonunda vatandaşlık alınır.

Oturum alanlar bu ülkeden AB’ye vize başvuruları yapabilir.

Yılda birkaç defa veya birkaç gün Karadağ’da bulunmanız yeterlidir. Diğer türlü oturumunuz iptal olabilir. 2022 yılında 1.400 kişinin oturumu iptal edilmiştir.

Bu süreçleri bireysel olarak yönetmenizi çok önermiyoruz. Danışman şirketlerinin desteğiyle Karadağ’a uyum süreciniz ve hızlı yolmanız kolaylaşacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aracı danışman şirketleri kendi ücretlendirmelerini yapabilirler ve listedeki ücretleri kendi hizmetlerine dahil edip size anahtar teslim hizmet ücreti sunabilir.

Okuma Tavsiyesi

Yurt dışında  şirket kurarak yeni bir hayata kapı aralak mı istiyorsunuz? Bu heyecanlı fakat zorlu başlangıç için bilmeniz gerekenleri bu süreçleri yaşamış birinden okuyun!

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Bilinmesi Gereken Diğer Maliyetler

Karadağ’da ev kiraları 300 Eurodan başlıyor. Ortalama 500 Euro fiyatlarda eşyalı daire kiralayabilirsiniz. 50 metrekarelik ev fiyatları yaklaşık 40.000 – 50.00 Euro arasında değişmektedir. Karadağ turistlerin gözde destinasyonlarından biri olduğu için özellikle yazın kira ve otel oda fiyatları artış gösteriyor. Ortalama 100 m2 depoların kiraları 1.000 Eurodan başlıyor.

2022 Nisan ayından itibaren başka adreslerde gösterilen sanal adresler kabul edilmiyor. Bu yüzden de insanların mutlaka ya arkadaşı ile ya da kendileri oturum için ayrı yer tutmaları gerekiyor. 3 kişi birleşip ev sahibi ile kira sözleşmesi tanzim etmesinde kanunen bir engel bulunmuyor.

Toplamda bir kişilik şirket kuruluşu için devletin aldığı harçlar, banka, token ve noter masrafları dahil 800-1000 Euro arasında nakdi sermaye gerekiyor.

Şirket kuruluş surecini takip eden danışman firmalar kuruluş işlemleri için 5 güne yakın bilfiil sizinle ilgileniyorlar.

MHR & Partners olarak Türkçe, Karadağca ve İngilizce bilen ekibimizle şirket kurma ve oturum alma süreçlerinde her ihtiyacınıza destek olmaktayız. Teknik bilgi ve takip gerektiren bu işlemler için uzman ve deneyimli danışmanlardan hizmet almanızı öneriyoruz.

Bir projeniz ve üretim hedefiniz varsa dünyanın neresinde olursanız olun her zaman yanınızdayız. Havalimanında karşılama, otel rezervasyonları ve resmi yetkililerle görüşme süreçlerinize destek olmaktayız. Sahada işinizi ve şirketinizi büyütme adına gerekli desteği de vermekteyiz.

Ayrıca Türkiye Merkezli Yeminli Mali Müşavirliğin Garantörlüğünde olacaksınız. Devamında, MHR & Partnersin uluslararası tecrübe ve desteği de dünyanın neresinde olursanız olun her zaman yanınızda olacaktır.

E-BÜLTEN

Yurt dışı yatırım ve vergi konulu içeriklerimizden haberdar olmak için kaydolun!Bizi takip edin, yeni yazılarımızdan haberdar olun!